fredag 7. mars 2025

"Herman og Hedda og trollene" av Geir Moen

Herman og Hedda 
- og trollene
Geir Moen
Barnebok, 3-6 år
48 sider
Fontini forlag
2025

Bøkene om Herman og Hedda tar barns lek og fantasi på alvor, med flotte illustrasjoner og spennende fortellinger. Dette er fantasifulle høytlesningsbøker som vil bli lest igjen og igjen. Og igjen. Bli med inn i leken!

"Herman og Hedda og trollene" er den tredje boken i serien om Hedda og Herman.

Herman og Hedda er bestevenner. De leker sammen i barnehagen hver dag. I dag har det kommet snø! Kanskje de skal lage en snømann?

Snøen ligger som et mykt teppe over alt. "Tenk om det bor noen under denne snøen!" sier Hedda.

Plutselig popper det opp en rar skapning fra bakken.

"Oi, hvem er du?" spør Hedda.

"Jeg er Steinvild, så klart. Jeg er et troll."

Men Steinvild er ikke det eneste trollet som har gjemt seg. Det er nemlig enda flere troll under snøen...

Vakker og enkel bildebok om fantasi, lek og gleden ved å leke med noen.

"Herman og Hedda og trollene" er en bildebok basert på lek og fantasier som utspiller seg når de voksne ikke blander seg inn.

Lek er barnas måte å lære om seg selv og verden omkring seg på. Barn får kunnskap og erfaring ved å prøve forskjellige lekeuniverser. 

Teksten snakker om gleden ved å leke med noen. Og fantasi er en del av barnas naturlige utvikling.

Handlingen formidles med varme og humor, og er skildret fra barnas perspektiv.

De fleste barn vil absolutt kunne kjenne seg igjen i de to karakterene; Herman og Hedda.

Teksten er ganske enkel, og historien utvides i de sjarmerende, glade og livlige illustrasjonene, inspirert av både manga og studio Ghibli.

De er fulle av uttrykksfulle barneansikter, og de skildrer barnas følelser med stor innlevelse. De vekker også liv til et mylder av morsomme og fantasifulle troll.

De beskrevne situasjonene i Herman og Heddas lek gjenspeiler relaterbare scenarier fra hverdagen til de fleste barnehagebarn. Det samme gjelder for de to første bøkene.

Bøkene tar dermed for seg opplevelser som barn vil kunne identifisere seg med. 

Bakerst i boken er en faktadel om troll, hvor forfatteren blant annet forteller at det var ganske mange som trodde på dem i gamle dager. Kanskje fantasien deres fikk steiner, knauser og stubber i naturen til å se ut som skumle skapninger?

Det er i hvert fall godt vi har fantasi, for det er den som gjør det gøy å leke, tegne og finne på ting.

Fortellingene om Herman og Hedda er ideelle for høytlesing både i barnehager og i hjem med barnehagebarn. Anbefales!



Ingen kommentarer:

Legg inn en kommentar